Maria Lichtmis tocht


Wij liepen op zaterdag 1 februari 2025 de Maria Lichtmis tocht te Groningen. De Maria Lichtmis Wintertocht wordt jaarlijks rond 2 februari georganiseerd met ontmoeting, cultuur en lekkernijen langs de vier kerken van Eenum, Leermens, ’t Zandt en Zeerijp. De wandeling is gratis maar in de kerken is een gift welkom.


Vanwege de mist en mogelijke gladheid vertrokken we rond kwart over zes van huis lopend naar het station. Daar pakten we de eerste trein. Tussen Amersfoort en Zwolle, nabij 't Harde was een trein gestrand. Daardoor reden er alleen stoptreinen op voornoemd traject. Daardoor kwamen we met een vertraging van een half uur aan in Loppersum. Nog voordat Loppersum bereikt werd zagen we in een weiland twee reeën lopen. Om kwart over tien vertrokken we van station Loppersum en over de Bosweg liepen we naar de Zuider Lopsterweg en pakten daar de route op naar Eenum. We hadden deze wandeltocht al twee keer eerder gelopen en het leek ons mooi om de route nu tegengesteld te lopen.


Het begin van onze wandeling op de officiële route begon al meteen met een graspad. Over de Pastorieweg, die langs de begraafplaats loopt, kwamen we bij de ijsbaan van Eenum die naast de plaatselijke kerk ligt. Bij binnenkomst in de kerk werden we geattendeerd op de relatief lage doorgang voor lange mensen. Het was een enorme drukte in de kerk en we moesten in de rij staan om een stempelkaart te verkrijgen. Op tafel stonden kannen met koffie en thee klaar. Nadat we ons zelf bediend hadden vroeg een man of we al betaald hadden, € 2,00 per bekertje.


Bij het verlaten van de kerk zagen we aan een toegangshek een veel kleurige vlag hangen met de tekst Maria Lichtmis - Winterwandeling. Net voorbij Dorpshuis De Schans troffen we een bekende wandelaarster uit Steendam. Over de Schansweg liepen we nu naar Leermens. In de tuin achter huisnummer 19 bevindt zich beeldentuin De Roegte. Maar helaas, de beeldentuin was deze dag gesloten. Met een andere tocht kwamen we hier ook langs en maakten toen 46 foto's van de beeldentuin.


In Leermens staken we de Leermenstermaar over. Voor het centrum sloegen we af over de Rondweg. Over een smal pad kwamen we vervolgens bij de Donatuskerk. Hier haalden we ons tweede stempeltje. Het was heel druk in de kerk en ook lawaaierig. Er werd door een muziekgroepje gezongen waar niets van te verstaan was, mede door de galm. Mogelijk was het ook in het Gronings en dat verstaan wij al helemaal niet. We namen plaats in een kerkbank en begonnen aan onze lunch. Leermens werd verlaten langs dorpshuis Aig'n Heerd.


Bij het onverharde deel van de Noorderweg kwamen we weer een bekende wandelaar tegen, die wij kennen van FLAL-tochten en Tocht-om-de-Noord. Over het Lambertusheerdpad werd de Godlinzerweg bereikt. Op dit punt en op de plek waar we de Godlinzerweg verlieten, stond een verkeersbegeleider en deze zei, waar nodig, dat we links moesten lopen. Bij het verlaten van de Godlinzerweg waren planken neergelegd over modderige trajecten. Na de voormalige locatie Alberdaheerd volgden we het Alberdapad naar 't Zandt.


Bij de Onze lieve vrouwe kerk stond zowaar een dixie. Bij het begin van het klinkerpad naar de ingang van de kerk stond een bordje met de melding struikelgevaar. Verder liepen we in de richting van Zeerijp. Op de Groenelaan trof Coos een oud collega uit Doorn. Officieel woont zij nog wel in Doorn maar is vaker bij haar vriend in Roodeschool. De Nederlands Hervormde kerk te Zeerijp stond grotendeels in de steigers. De meeste steigers stonden binnen, maar later zagen we ook een steiger aan de buitenkant staan. We lieten ons hier twee pannenkoeken goed smaken. We hoorden iemand van de organisatie zeggen dat er 140 stempelkaarten waren afgegeven. Bij voorgaande organisaties van deze tocht bleek de aantallen uitgegeven stempelkaarten bij de vier kerken ongeveer hetzelfde te zijn. Er waren derhalve vermoedelijk tussen de 500 en 600 deelnemers.


Op het laatste rechte stuk zagen we eerst vier reeën ons pad kruisen en even later nog twee reeën. Over de Bosweg liepen we weer terug naar Loppersum. Met de trein van 16.12 uur reden we huiswaarts. Het was een mooie tocht geworden. De voorspelde (dichte) mist was gelukkig niet uitgekomen. Wel bleef het tot een uur of twee bewolkt. Daarna probeerde de zon door te breken en rond drie uur was dat een feit. Het was de hele dag droog gebleven met een temperatuur van net iets boven het vriespunt.

In de voorinformatie staat dat de route te benaderen is met de Storytrails-app. Maar toen ik de link naar de Maria-Lichtmis-route aanklikte op mijn smartphone kwam de route tevoorschijn in mijn klompenpaden-app. Heel bijzonder vond ik dat. Als je de klompenpaden-app normaal opent dan is de Maria-Lichtmis-route niet benaderbaar.


Klik HIER voor de betekenis van de buttons die boven aan dit verslag staan.



Henri Floor