Robbenoordbos- wandeltocht
Het landschap van het voormalige eiland Wieringen is een beetje een glooiend landschap. Deze glooiingen zijn ontstaan tijdens de voorlaatste ijstijd, het Saalien.
De naam Wieringen heeft niets te maken met zeewier, maar waarschijnlijk is de naam afgeleid van het oud-Friese ‘wir’ dat “hoogte” betekent.
De wandeltocht start in
Hippolytushoef en voert de wandelaars via de polder en de waddenzeedijk richting Oosterland. Vooraf passeren we een oud kerkhofje en een museum en lopen dan naar Oosterland.
Na een eventuele rust gaat het via een grasdijk naar het
Robbenoordbos, waaraan de wandeltocht zijn naam dankt. In dit bos is de splitsing van de afstanden 25 km en 40/50 km.
De 25 km lopers gaan terug naar Den Oever en met een grote boog terug naar Hippolytushoef. De 40 en 50 km afstanden gaan door naar
Wieringerwerf, waarna de 40 km lopers via een gedeelte van het Noord- Holland pad terug gaan naar Hippolytushoef en de 50 km route gaat nog door naar de
Houkes en het Amstelmeer en dan terug naar de finish in Hippolytushoef.
In 1924 kwam aan het eiland-bestaan een einde, doordat op 31juli het Amsteldiep werd afgesloten. De Amsteldiepdijk wordt ook wel de Korte Afsluitdijk genoemd. De afsluiting van de Zuiderzee werd in 1932 voltooid door de grote Afsluitdijk die Wieringen met Friesland verbindt.
Het Wieringer landschap wijkt sterk af van de omringende polder. De wegen op Wieringen kronkelen meer dan in de polder. Her en der liggen nog zwerfkeien, waarvan de zwerfsteen van Westerklief de grootste is
Op sommige plekken op het voormalige eiland zijn nog
tuinwallen te zien. Deze aarden walletjes, meestal ca. een meter hoog, dienden als erfafscheiding. Dergelijke tuinwallen komen ook op Texel veel voor. Aan de zuidkant van het voormalige eiland bevindt zich een oude wierdijk uit de 16e eeuw.
Vanouds was Wieringen als eiland een geïsoleerd gebied, waardoor er diverse eigenaardigheden bestonden en nog altijd zijn er typisch Wieringer gebruiken. Eén van de tradities is die van de kermis. De Wieringer kermis in Hippolytushoef is bijzonder door de
tulen; witte broodjes gevuld met worst, die speciaal tijdens de kermis gegeten worden. Nog altijd blijft deze culinaire traditie populair. Ook de Wieringer jodenkoeken zijn een gewild product, erg scherp en ook erg zoet. Het eten van één koek is al een goede maagvulling.
De 50 km lopers hebben in de Houkes nog een rust in het nostalgische biljartcafé
De Postboot. Dit café is de enige herinnering aan de tijd dat hier de postboot nog afmeerde toen er nog geen Amsteldiepdijk en Afsluitdijk bestonden.